logo
MammaMage
logo
  • Maternityhealth by MammaMage
    • Vad är MammaMage?
    • Vad är en diastas?
    • Vad är bråck?
    • Om magmusklerna
    • Träna så här
    • Webbshop
  • Träningsappar
    • Om Mammamage appen
      • iTunes
      • Google Play
    • Om MammaGravid appen
    • Sagt om Appen
    • AppTeamet
  • Utbildningar och föreläsningar
    • Maternityhealth by MammaMage teori
    • Maternityhealth by MammaMage praktik
  • Blogg
    • MammaMage
    • FAQ
  • Kontakt, historik, info
    • Kontakt Formulär
    • Kompetenskarta
    • Om MammaMage, historik
      • Metodbeskrivning MammaMage
Prev
0
Kniträning mot framfall?
28 november 2022
Next
0
Jag läcker lite när jag går, jag har precis börjat promenera. Är det normalt?
12 december 2022
dec 9, 2022 by MammaMage in Mamma
Man behöver både och. Både styrka och snabbhet i knipet. Liksom förmåga att hålla emot, tillåta förlängning plus slappna av. Det ska finnas en dynamik.
Precis som andra muskler i kroppen så blir musklerna starkare av arbete och belastning. Inte av att vila sig i form. Du tränar inte upp styrka för att bära barn och tunga kassar genom att bara ligga i sängen o slappna av. Eller springa 10 km. Musklerna/kroppen behöver belastning för att stärkas. Plus vila, i en balans.
Efter förlossning (främst vaginal förlossning) visar vissa studier en generellt 50 % lägre styrka och uthållighet i bäckenbottenmusklerna 6 v efter förlossningen. Musklerna behöver då stärkas. Styrkan tränas upp med knip/lyft – inte endast avslappning.
När du hostar / nyser behöver du tillräckligt snabb styrka för att hålla tätt. När du hoppar och springer behöver du förmågan att arbeta med musklerna i bäckenbotten, tillsammans med alla andra muskler som arbetar i resten av ben, rumpa, mage, rygg. Dessutom behövs förmåga att slappna av. Mer är inte bättre här (heller).
.
Om det har gått månader, år efter förlossningen, eller om du har knipit knipit knipit länge, kan du behöva extra avslappning en period. Sen ska det vara en fin balans.
Ta som vana att alltid slappna av medvetet mellan varje knip du gör. 
Tweet
0
Recommend
Share
Tagged in
Leave a reply

Klicka här för att avbryta svar.

Authors

Nya Inlägg

  • Bli stark(are) i vardagen
  • FAQ MammaMage-appen
  • MammaMageappen friskvårdsbidrag
  • Fokusskalan
  • Kan en diastas ge besvär?
Tweet
© MammaMage 2018 // privacy policy
logo